ХІМІЧНІ ЧУДЕСА

Індикатори в домашніх умовах

ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ БЕЗПЕЧНОГО ПОВОДЖЕННЯ З РЕЧОВИНАМИ!

У хімічних лабораторіях часто користуються індикаторами для визначення середовища розчину: кислого, лужного, нейтрального. Слово "індикатор" у перекладі з латини означає "вказівник". Це органічні речовини, які можуть приєднувати йони Н+ або ОН-. Залежно від того, який йон приєднала молекула індикатора, вона змінює свою структуру. У результаті ми спостерігаємо зміну кольору індикатора. Якщо індикатор містився в розчині – змінюється колір розчину, якщо він був нанесений на папір (індикаторний папір) – змінюється колір індикатора. Легко й зручно. А чи можна одержати індикатори в домашніх умовах? Звичайно, так.
Сировиною в цьому випадку будуть різні частини рослин (насиченого забарвлення) або розчини з аптечки. Важливо, щоб вони мали забарвлення, яке буде змінюватися залежно від середовища. 
         Так, сировиною для одержання індикаторів можуть бути:
  •  червоні троянди або інші квіти;
  •  плоди  чорниці, малини, вишні, чорної смородини (їх варення);
  •  сік червоного буряка або червонокачанної капусти;
  •  чай каркаде, який роблять із квітів гібіскуса або звичайний чорний чай (міцного заварювання);
  • розчини з медичної аптечки ((брильянтовий зелений, фукорцин, марганцівка (перманганат калію)).
         Речовини-індикатори містяться в клітинах рослин, і їх потрібно вилучити звідти. Це можна зробити по-різному: наприклад, з ягід або червоного буряку можна просто видавити трохи соку і використовувати, як індикатор по декілька крапель в досліджуванні розчини. 
         З пелюстків квітів, чаю розчин індикатора можна одержати екстракцією, тобто просто залити окропом і дати настоятися. Розчинні речовини перейдуть у розчин – екстрагуються. Потім отримані розчини потрібно профільтрувати, злити в чистий посуд і приступити до дослідів.
Розчини для дослідів : 
  • 1 склянка - налийте чистої кипяченої води – це нейтральне середовище;
  • 2 склянка - оцет або розчин лимонної кислоти, це розчин з кислим середовищем;
  • 3 склянка - розчин питної соди (1 чайна ложка на склянку води), цей розчин має лужне середовище.
     Розчину потрібно зовсім небагато. Крапніть у кожну з склянок декілька крапель приготовленого вами індикатора і спостерігайте за змінами кольору розчину. 
Якщо у вас є різні індикатори, то розділіть вміст склянок з розчинами для кожного індикатора окремо.








Немає коментарів:

Дописати коментар