Йонний зв"язок



 

Тема уроку: Йонний зв’язок, його утворення.
Мета: дати поняття про новий вид хімічного зв'язку — йонний; навчити складати схеми утворення йоннів; з'ясувати, який взаємозв'язок існує між властивостями речовин і типом хімічного зв'язку; розвивати логічне мислення та усне мовлення, уміння аналізувати, робити висновки, навички складання електронних формул речовин; виховувати любов до предмету, самостійність.
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів: Учень: -наводить приклади сполук йонним хімічним зв’язком; -пояснює утворення йонного зв’язку; -характеризує йонний зв’язок;  
Обладнання та реактиви: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделеева, ММП, саморобна модель атома.
Базові поняття і терміни: хімічний зв’язок, йонний зв’язок, йони, катіон, аніон.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
   Вітання з учнями. Створення робочого настрою.
ІІ. Аналіз контрольної роботи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку:
Зараз вашій увазі пропонується переглянути уривок з казки - «Маленький принц» французького письменника Антуан де Сент Екзюпері, про зустріч Маленького принца і Лиса.  38.35хв – 39.30хв
Як ви думаєте, яке відношення може мати уривок з казки до уроку хімії?
Учні мають прийти до відповіді «ЗВ'ЯЗОК».
Про який зв'язок йшла мова в даному діалозі Лиса з Маленьким принцом? (дружній)
Які вам відомі ще зв’язки? (сімейні, товариські, ділові)
Що таке зв'язки? Як одним словом можна замінити всі перераховані вами зв’язки? Зв’язки – це що? Щоб вам було легше відповісти на запитання, я розкажу вам як древні греки уявляли собі хімічний зв'язок. Древньогрецький філософ Епікур вважав, що між атомами існують якісь гачки (показати модель) завдяки яким атоми з’єднуються один з одним. І щоб розірвати зв'язок між ними необхідно докласти зусилля.
Отже, шановні учні після даної розповіді, який синонім можна навести до слова «зв'язок»? очікувана відповідь: «Зв'язок – це сила». І зрозуміло, що хімічний зв'язок – це сила, яка об’єднує атоми в молекулах.
Як ви думаєте, чому виникають зв’язки: товариські, дружні, сімейні і ін..?
(Очікувана відповідь: тому що це потрібно, необхідно)
Сьогодні тема нашого уроку: «Йонний зв’язок, його утворення», мета уроку дізнатись атоми, яких ХЕ здатні утворювати йонний зв'язок і навіщо її це потрібно?
Запис теми в зошит.
IV. Етап засвоєння нових знань
Письмова вправа «Порівняйте!»
Li … Be                                         I … CL                              Li2O … MgO              
P2O5 … As2O5                            HCL … HBr                           KОН … Ca(ОН)2                 
Які особливості хімічних елементів дозволили вам правильно виконати дане завдання?
Очікувана відповідь учнів: ХЕ металічні та неметалічні, залежність їх властивостей від положення в ПСХЕ.
Робота двох учнів біля дошки.
1)      записати ГЕФу для атомів Літію, Флуору та Неону;
2)      визначити кількість електронів на ЗЕР;
3)      визначити кількість неспарених електронів на ЗЕР.
Зовнішня 8-електронна оболонка є для атома енергетично вигідною і стійкою, її часто називають електронний октет. Досягти електронного октету є мрія всіх ХЕ. Щоб її здійснити атоми ХЕ віддають або приєднують електрони, вступаючи в хімічні зв’язки. При цьому атоми перетворюються на йони. Позитивні йони – це катіони, а негативні – аніони. Атом стає катіоном віддаючи електрони, а аніоном – приймаючи електрони. Заряд йона визначається кількістю відданих або приєднаних електронів.
Схема утворення йонів Літію і Флуору:
Li0 – 1 е → Li+                                F0 + 1е → F-                        
Висновок: Йон Літію - катіон, атоми металів віддають електрони для досягнення електронного октету, а Флуор – аніон, тому що атоми неметалів приєднують електрони. Взаємодія між протилежно зарядженими йонами – йонний зв'язок. Протилежно заряджені йони притягуються один до одного за рахунок сил електростатичного притягання, таким чином виникає йонний хімічний зв'язок. Йонний зв'язок утворюється при взаємодії металів з неметалами.
Запис опорної схеми в зошити.
Me0 – nē → Me+n
неMe0 + nē → неMe-n
Рольова гра «Утворення йонного зв’язку»
Зараз ми з вами завітаємо до ПСХЕ, де живуть в злагоді і мирі ХЕ, сьогодні ми ближче познайомимося з двома з них. Серед бажаючих учнів обираємо Натрій і Хлор.
Шановні Натрію і Хлор, розкажіть, будь ласка, нам про себе.
·         В якому періоді, групі й підгрупі ПСХЕ ви проживаєте.
·         Скільки маєте у власності електронів, протонів та енергетичних рівнів?
·         Як розташовані ваші електрони по вашим енергетичним рівням?
·         Та чи бажаєте досягти електронного октету?
Одночасно учні отримують модель атома і розташовують електрони по енергетичних рівнях.
Запитання учням, що необхідно зробити атомам Натрію і Хлору, щоб досягти електронного октету? (очікувана відповідь: перетворитись на йони)
Натрій — зовнішній рівень незавершений, має один електрон, для перетворення цього рівня на завершений атом Натрію може віддати один електрон, при цьому він перетвориться на позитивний йон (катіон).
 11Na   +11)2)8)1     ls22s22p63s1   - 1ё  11Na+   +11)2)8   ls22s22p6
Хлор — зовнішній рівень незавершений, має сім електронів, для перетворення на завершений йому необхідно прийняти один електрон, у результаті атом Хлору перетвориться на негативний йон (аніон).
17Cl  +17)2)8)7   ls22s22p63s23p5 + 1ё  17Cl-  +17)2)8)8   ls22s22p63s23p6
Показ на моделі утворення йоннів. Такі йони мають завершений зовнішній енергетичний рівень. Між ними виникають сили притягання й утворюється хімічний зв'язок, що називається йонним.
Слід запам’ятати, що йонний тип хімічного зв’язку утворюється між атомами типових металів та типових неметалів. До йонних сполук належить багато оксидів та інших сполук з металічними елементами.
Речовини з йонним зв’язком зазвичай являють собою кристали, які складаються з величезного числа йонів, розташованих так, що кожен позитивний йон оточений кількома негативними, а кожен негативний йон — кількома позитивними.
Демонстрація кристалів солі і мідного купоросу.
Йонний зв'язок достатньо міцний. Тому йонні речовини мають високі температури плавлення і кипіння, у рідкому (розплавленому) стані проводять електричний струм.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Запишіть електронну конфігурацію атома Магнію й поясніть, чому Магній утворює йон із зарядом +2. (Відповідь: Mg 1s22s22р63s2; Mg2+ 1s22s22р63s0.)
2. Ігрові моменти. «Хто зайвий?»
a) NH3, КF, NaCl;                б) Н2, К20, ВаСІ2;              в) ZnО, MgO, F207.
3. Атом певного елемента має на три електрони більше, ніж йон Натрію. Запишіть електронну формулу цього елемента та його йона. (Відповідь: Al 1s22s22р63s23p1.)
VІ. Підведення підсумків уроку.
Повторюємо ключові моменти досліджуваної теми.
Що найбільше запам’яталося на уроці?
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф 14. Письмово № 91, 97.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар