"Немає без явно посиленої працьовитості ні
талантів, ні геніїв."
Д.І. Менделєєв
Тема уроку: Валентність хімічних елементів. Визначення
валентності за формулами бінарних сполук.
Мета: надати уявлення про валентність;
розвинути знання учнів про будову хімічних
речовин; навчити учнів визначати валентність за формулами бінарних сполук, за
положенням елементів у періодичній системі, за графічними формулами.
Обладнання: моделі атомів, періодична
система хімічних елементів, роздатковий матеріал для учнів, підручник: Хімія 7 клас Попель І.П.,
Крикля Л.С. 2015.
Хід уроку
1. Організація класу:
2. Формування робочого настрою
Діти, зверніть
увагу на дошку. На ній записане слово «атом». Якими ми маємо бути сьогодні на
уроці? Доберіть до кожної букви слово.
А – активні;
Т – творчі;
О – організовані;
М – мудрі
3. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація
опорних знань. Хімічна розминка
1) Що таке
хімічна формула?
2) Що таке
індекс?
3) Що таке
валентність?
4) Чому
дорівнює валентність Гідрогену та Оксигену?
5) Що таке
бінарні сполуки?
6) Записати на
дошці формулу речовини, зображення якої ви бачите на екрані:
а) 1 атом Натрію та 1 атом Хлору;
б) 1 атом Кальцію, 1 атом Карбону та 3
атоми Оксигену.
в) 1 атом Натрію, 1 атом Гідрогену, 1 атом
Карбону та 3 атоми Оксигену.
г)12 атомів Карбону, 22 атоми
Гідрогену, та 11 атомів Оксигену.
5. Мотивація навчальної діяльності:
Чому атоми сполучаючись між собою, тримаються один біля
одного?
Мабуть, їх тримають якісь певні сили. Сила латинською
мовою буде YALENTIA, від нього і походить термін ВАЛЕНТНІСТЬ.
Сьогодні на
уроці ми повинні вдосконалювати знання та вміння визначати валентність за
формулами бінарних сполук, за положенням елемента в періодичній системі хімічних
елементів, вміти будувати графічні формули речовин.
6.Сприйняття та засвоєння учнями нового
матеріалу.
Засновником
вчення про валентність вважають німецького хіміка Фрідріха Августа Кекуле, який
запропонував теорію валентності у 1857 році.
Алгоритм
для визначення валентностей в бінарних сполуках
1.Указуємо валентність елемента з відомою
валентністю:
2.Знаходимо сумарну валентність (найменше
спільне кратне (Н.С.К.) для валентностей). Для цього множимо число атомів цього
елемента на його валентність:
3.Ділимо отримане значення на число атомів
іншого елемента:
4.Записуємо значення валентності над символом
цього елемента:
Користуємося правилом: у формулах
бінарних сполук сумарна валентність усіх атомів одного елемента завжди дорівнює
сумарній валентності усіх атомів іншого
елемента.
7. Застосування набутих
знань
7.1. Робота біля дошки:
Hg2O
NO2
Cl2O7 CrO3 BaH2 V2O5
P2O3
7.2 Гра «Хрестики-нулики»
Виграшний
шлях: одновалентні метали.
K2O
|
Fe2O3
|
AI2O3
|
SO3
|
Na2O
|
PbO
|
CO
|
SiO2
|
Cu2O
|
Виграшний
шлях: тривалентні метали.
Сr2O3
|
Fe2O3
|
AI2O3
|
SO3
|
Na2O
|
CO2
|
CO
|
SiO2
|
Cu2O
|
Фізкультхвилинка
Що, стомились? Хвилинку
відведем для відпочинку (учні встають).
Широко хімія
руки простягає (руки в сторони).
В усі сфери
життя заглядає( колові рухи руками):
у медицину –
раз (присідання);
у господарство
– два (потягнутись руками вгору);
у виробництво –
три (махи руками).
Продовжимо ми
працювати.
Щоб науку цю
вивчати (учні сідають за парти).
7.3.Робота з підручником
виконання тренувальних вправ:
7.4 Робота у групі. Вправа
«Створи формулу»
Клас ділиться на групи, кожна група отримує
формулу речовини і має зліпити її модель, але для правильної побудови необхідно
визначити валентність.
Спершу вчитель показує зразок для виконання
завдання: CH4
1
група – SO2 2 група – CO2 3 група – PH3 4 група - SiH4
Учні презентують свої роботи, перевіряється
правильність виконання завдання. Вчитель коротко характеризує застосування
речовин, над моделями яких працювали учні.
1
група – SO2 -- забруднення
атмосфери – кислотні дощі;
2
група – CO2 - «Собача печера» в Італії;
3
група – PH3 - «блукаючі вогні»;
4
група - SiH4 - рідкокристалі́чний диспле́й
і ін.
8. Підсумок уроку
На сьогоднішньому уроці ви глибше пізнали таємницю будови
речовини. Знаєте, що атоми сполучаються не випадково, а на основі їх
валентності. За валентністю атомів елементів або груп атомів можна скласти
формули хімічних сполук.
Оцініть свої досягнення сьогодні на уроці за «Мішенью
ефективності».
9. Домашнє завдання:
§ 14, вправа –
98, 99. Творче завдання: «Моделювання в
хімії» - створити модель бінарної сполуки з підручних засобів.
Немає коментарів:
Дописати коментар